Trabzon Hurması

6271_trabzon-hurmasiTrabzon hurması, turuncu renkte, elma büyüklüğünde, domatese benzeyen vitamin ve mineral deposu olan tatlı bir meyvedir. Genellikle tropik ve subtropik iklimlerde yetişir. Ana vatanı Çin’dir Ülkemizde cennet meyvesi, cennet elması, hurma, Frenk elması, Japon elması, yaban elması gibi isimlerle de bilinen Trabzon hurması, en fazla Akdeniz Bölgesi’nde üretilmektedir Herkes tarafından tanınıp bilinmeyen bu meyve oldukça şifalıdır. Trabzon hurması karbonhidrat, pektin, tanen, A, C ve E vitaminleri yönünden zengin olması nedeniyle insan beslenmesinde önemli bir meyve türü olması yanında bazı ülkelerde yaprağı yeşil çay olarak kullanılmaktadır. Kalsiyum, potasyum ve C vitamini için de iyi bir kaynaktır. Meyvenin 100 gramında 14-20 gram arasında vitamin bulunmaktadır.

 

 

fft99_mf5110573 Faydaları

  •  İçinde bol miktarda tanen bulunduğu için ishale iyi gelir.
  • Kabızlığa iyi gelir.
  • Bağışıklık sitemini güçlendirir.
  • Öksürük,grip, nezle, soğuk algınlığına karşı şifa verir.
  • Kış aylarında isebalgam söktürücü olarak kullanılabilir.
  • Gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  • Meyvede bulunan polifenol grubu bileşikler antioksidan, antidiyabetik, antienflematuar ve kanser önleyici etkiye sahiptirler.
  • Kolesterolü düşürücü etkisi vardır.
  • Saç ve cilt bakımında kaynatılarak suyu kullanılabilir.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.

 

Zengin besin içeriğinde vitamin-mineral deposu olan ve sağlık için birçok olumlu etkisi olan bu meyvenin yaşadığımız kasım ayı tam zamanıdır. Market ve pazarlarda kolaylıkla bulunabilir. Çiğ ve pişmiş olarak tüketilebilir. Reçel, marmelat, pekmez, şerbet şeklinde sunulabildiği krema, muhallebi, kek gibi şekerleme ürünleri ve tatlılarda da kullanılabilir. Dondurma, şişeleme, rüzgar ve güneşten yararlanılarak kurutma gibi yöntemlerle de saklanıp, diğer mevsimlerde de tüketilebilir.Her şeyin fazlası zarar olduğu için şeker oranı yüksek olan meyvelerde aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

Çardaklı ve çardaksız (üzüm) bahçeleri, ürünleri çeşit çeşit hurmaları, ekinleri, birbirine benzer ve benzemez biçimde zeytin ve narları yaratan O’dur. Herbiri meyve verdiği zaman meyvesinden yeyin. Devşirilip toplandığı gün de hakkını (zekât ve sadakasını) verin, fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri sevmez. (En’am:141)

 

 

22590832130_3281b9f6aa_c

Yararlanılan Kaynaklar

Teknolojikarastirmalar.com

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi,

www.cennethurmasi.gen.tr


2 yorum var

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.