Trans Yağ Kullanımına Yeni Düzenleme

Trans Yağ Kullanımına Yeni Düzenleme

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan “Türkiye Sağlık Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında yapılacak yeni düzenleme, hazır gıdalarda trans yağ kullanımını engellemiş olacak.

trans-yag

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı İrfan Şencan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, obezitenin, başta kalp-damar, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon gibi birçok hastalığın gelişimine neden olan ciddi bir sağlık sorunu olduğunu belirtti. Şencan, sağlıklı beslenme bilincinin artırılması ve yeterli fiziksel aktivitenin yapılabilmesi gerektiğini söyledi. “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı“nın bu amaçla hazırlandığını aktardı. Hazırlanan program Başbakanlık genelgesi olarak yayımlanmıştır.

Programın yeni aşamalarının da uygulamaya alınacağını, bu kapsamda hazır gıdalardaki trans yağların kaldırılmasına yönelik çalışma yürütüldüğünü belirten Şencan sözlerine şöyle devam etti:

“Trans yağlar, obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon için bir risk faktörü, beslenme dengesini bozan bir sorun. Bunun için bizim hazır gıdalarda trans yağları sıfıra indirmemiz gerekiyor. Bununla ilgili süreçte, şu anda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ortak çalışıyoruz. Elbette, Avrupa Birliği ülkelerindeki düzenlemeleri dikkate alıyoruz. Bu ülkelerde yasaklanmıyor ama zaten hazır gıdalarda trans yağ oranı yüzde 1’in altına indirilmiş. Bizde kraker, cips, patates kızartması, hazır kurabiye ve kekler, bisküvi, çikolata ve poğaça gibi hazır gıdalarda bulunan trans yağların tamamen kaldırılması sağlanacak. Bununla ilgili sektör için bir geçiş süreci belirlenecek. Çünkü sektörün buna adaptasyonu ve gerekli hazırlıkları yapması için bir süre gerekiyor. ”

Trans Yağ Nedir?

Doymamış yağ asitlerinin hidrojen eklenerek oksidasyona dirençli hale getirilmesi işlemidir. Burada amaç çift bağ sayısını azaltarak oksidasyonu engellemek ve ürünü katı hale getirerek fonksiyonelliğini ve dayanımını arttırmaktır.

Trans yağlar kalp krizi, damar tıkanıklığı, felç gibi riskli hastalıkların gelişmesine sebebiyet vermektedir. Bu nedenle ticari kullanımının sıfıra indirilmesi çok önemli bir adım olacak.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.