TRANS YAĞ NEDİR?

Gıda ambalajları üzerinde “trans yağ yoktur “ ibaresini hepimiz görmüşüzdür. Peki bu trans yağ nedir? , nasıl oluşur? ve zararları nelerdir? bugünkü yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

3,,

Trans yağ asitleri. eski zamanlardan beri insan beslenmesinde yer almaktadır. İnek ve koyun gibi geviş getiren hayvanların sütlerinde ve yağlarında az miktarda bulunmaktadır. Trans yağ asidi içeriği yüksek yağların margarin üretiminin artmasıyla başlamıştır. Margarinler ve şorteningler, genellikle kısmi hidrojenasyon yöntemleriyle elde edilen bitkisel yağlardan üretilmektedir. Hidrojenasyon işlemleri süresince, doymamış yağ asitlerinin trans izomerleri meydana gelmektedir. Ayrıca bunların dışında bir diğer trans yağ oluşumu da vardır. Yağların yüksek sıcaklıklarda sürekli olarak ısıtılması ve kızartılması ile de bu yağ türü oluşumu gözlenmektedir. 

4

Trans yağların gıdada ki  alanlarına baktığımızda; hazır gıda besinlerinde, margarinlerde, işlenmiş yiyeceklerde,ticari kızartma yağlarında oldukça fazla tüketildiğini görmekteyiz.

Trans yağların insan sağlığına olan etkileri…

Son zamanlarda yapılan bir çok araştırmada trans yağ asitlerinin olumsuz etkilerin söz edilmektedir.

  • İnsan beslenmesinde gerekli olmayan bu yağlar kötü kolestrol LDL’yi artırarak iyi kolestrolü HDL ‘yi düşürmektedir.
  • Bağışıklık sistemini zayıflatarak diyabete neden olmakta ve vücutta lipoprotein A artırarak klap hastalıklarını oluşturmaktadır.
  • Kanser ve obezite bilinen zararlarındandır.

*Peki bu zararların bilindiği halde neden bu trans yağlardan vazgeçilemiyor? 

Çünkü firmalar için maliyetinin az olması ve işlenmesi kolay olduğu için. Diğer yağlara göre trans yağların ömürleri daha uzundur ve oda şartlarında besinler içerisinde resmen katılaşarak hapsolmaktadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.