Yağlarınız Karnitin ile Enerjiye Dönüşsün!

Carnitine / L-Carnitine vücudumuzda doğal bir şekilde karaciğer ve böbreklerde üretilen ve yağın oksidasyonu işlemi sırasında yağ yakılarak enerjiye dönüşmesine yardımcı olan bir aminoasittir. Türkçe ismiyle Karnitin kas dokusu ve beyinde depolanır. Karnitinin bir çok formu vardır. Hepsi ortalama aynı işlevi görmektedir.

img_5594

Karnitinin görevi yağ asitlerini mitokondriye taşıyarak parçalanmasını ve enerjiye dönüşmesini sağlamaktır. Bu nedenle sporcuların diyetlerinde ve sağlıklı gıdalarda çokça bulunur. Yanlış anlaşılmasın Karnitin yağı kasa çevirmez. Oturduğumuz yerden kas yapmamız imkansızdır 🙂 Karnitin hareket yani spor esnasında yağ yakımına yardımcı olur.

img_5592

Karnitin koyun eti başta olmak üzere kırmızı et ve süt ürünlerinde bulunur. Soya fasulyesi ve avakado meyvesinde de bulunur ancak en iyi kaynak kırmızı ettir.

img_5595
Karnitin vücudumuzda doğal olarak üretilir demiştik.

Ancak üretilen miktar yeterli seviyede bulunmazsa gıdalar yoluyla aldığımız pek çok yağ mitokondriye ulaşamaz ve enerjiye dönüşemez. Karnitin eksikliği olan kişilerin karşılaşacağı tek sorun yağlarının yakılamamasıyla kalmaz kasların zayıflaması, büyüme geriliği, karaciğer büyümesi ve daha pek çok sorun ortaya çıkar.

İskoçya’da yapılan bir araştırma Karnitin’in yağ yakımına yardımcı olmasının yanında kas hücrelerindeki insülin aktivitesini arttırdığını ortaya koymaktadır. Yani Karnitin, yüksek karbonhidrat içeren bir gıda tükettiğinizde bile, kandaki glikoz seviyesini (kan şekerini) düşük seviyede tutabilmekte ve glikojen doygunluğunu giderebilmektedir. Bu yüzden sporculara antrenman sonrası öğünlerde  kullanılması tavsiye edilmektedir.

img_5597

Uzman sporcular, spordan sonra 30-40 gr. karbonhidrat ve 20-40 gr. protein ile birlikte 2-3 gr. L-Karnitin almanın en iyi sonuçları vereceğini söylemektedir.

Günde 3 gram ve 3 gramdan fazla Karnitin tüketimi mide bulantısı, kusma, mide krampları, ishal ve vücut kokusunun artması gibi yan etkilere neden olabilir.

Günümüzde Karnitin zayıflatma ilacı olarak pazarlanmaktadır ancak bunu kanıtlayan geniş çaplı bir araştırma sonucuna rastlanmamaktadır. Dediğim gibi hareket etmeden Karnitinin size bir faydası olur mu ? Sanmıyorum.

Kamu spotu gibi olacak ancak “Harekete geç” 👊🏻

img_5601

Not: Alanında uzman sporcu ve doktor kişilerle yapılan görüşmelerden fikir alınmıştır 👌🏻

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.