Yanık ve Yaralara Kantaron Otu

1Sarı kantaron olarak bilinen Hypericum perforatum; tüysüz, dik, genellikle tabanda odunsu bir yapıya sahip sarı çiçekli uzun ömürlü bir bitkidir. Bu bitki dünyanın ılıman ve tropikal bölgeleri boyunca, çoğunlukla; yol kenarlarında, çimenli nehir kenarlarında, kayalık ve taşlı yerlerde, orman kenarlarında, çayırlarda, bakımsız tarlalarda, kışı nemli, yazı kurak olan bölgelerde yayılış gösterir. Yöresel adları; yara otu, bin bir delik otu, püren, kan otu, koyun kıran, kılıç otu, kuzu kıran ve mayasıl otu olan Hypericum perforatum, dünyada St. John bitkisi olarak isimlendirilmektedir. Halk arasında yara ve yanık tedavilerinde kullanımı yaygındır.

Bitkide hidroalkolik ekstreleri ve az oranlarda, taninler, ksanton, uçucu yağlar ve amino asitler de mevcuttur.

Eski çağlardan beri bitkiler insan sağlığının iyileştirilmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde de alternatif tıp adı altında bitkilerin yararlı etkilerinin insan sağlığında kullanılması için çalışmalar yapılmakta ve tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Alternatif tıpta kullanılan değerli yağlar bunlara örnek olarak verilebilir. 50 °C’nin altında soğuk pres uygulanmış, ısıl işlem görmemiş, endüstriyel olarak kullanılmayan, tedavi edici amaçlı gıda takviyesi sınıfına giren değerli yağlardan birisi de kantaron otu yağıdır.2

Halk arasında yanıkların tedavisinde kullanılan bitkinin yara iyileşmesi üzerine etkileri çalışmalara konu olmuştur. Bitkinin yapısındaki amentoflavon, hiperforin ve hiperisin gibi maddeler bitkiye antiinflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özellikler kazandırmaktadır. Kantaron otu insanlar tarafından değerli bir bitkisel ilaç olarak kabul görmektedir.

Kantaron otu yağı ağrılı bölgelere sürülerek kullanılır. Ağrılı bölgelere masaj yaparak uygulanır. Bunların yanında kantaron otu çay olarak da tüketilir.4

Kantaron Otunun Faydaları

  • Yaralanmalar sonucunda meydana gelen ağrıları hafifletir.
  • Uykusuzlukta kullanılır.
  • Antidepresan, sakinleştirici etkisi vardır
  • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Bel ve romatizmal ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır.
  • Baş ağrısı ve migrene iyi gelmektedir.

 

Yararlanılan Kaynaklar

  • Altan A. ve diğ. 2015. Sarı Kantaronun (Hypericum Perforatum) Yara İyileşmesi Üzerine Etkisi. Arşiv Kaynak Tarama Dergisi. 24(4):578-591.
  • www.kantaron.gen.tr

 

 

Bir yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.