YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU NEDİR? ZARARLARI NELERDİR?

YFMŞ NEDİR?

Yüksek fruktozlu mısır şurubu (YFMŞ) mısır nişastasından enzimatik hidroliz ile elde edilen, sakkaroza alternatif sıvı bir tatlandırıcıdır. YFMŞ sakarozdan maliyeti daha azdır. Bazı gıdalara istenen  özellikleri kazandırmakta daha üstündür. Bu nedenle de gazlı ve meyveli içecekler,  çikolata, kek, şekerleme, reçel, marmelat ve jöle gibi birçok işlenmiş üründe yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

yuksek-fruktozlu-misir-surubu

FRUKTOZ DOĞAL MI?

Fruktoz basit şeker olarak  meyvelerde doğal olarak bulunan bir şekerdir. Ancak durum, yüksek fruktozlu mısır şurubundaki fruktoz bakımından değerlendirildiğinde, nişastanın temel yapısını oluşturan glikozdan farklı yöntemler  ile fruktoza dönüştürüldüğü görülmektedir. Dolayısıyla, yüksek fruktozlu mısır şurubundaki fruktozun modifiye bir şeker olduğu ortaya çıkmaktadır. Çünkü elde edildiği nişastada fruktoz doğal olarak yapıda bulunan bir şeker değildir.

SAĞLIK AÇISINDAN NE TÜR ZARARLARI VARDIR?

Glikoz alımı, leptin salınımını artıran insulin salınımını etkilediği için doyum hissininin kazanılmasını sağlar. Ancak bu durum fruktoz daha farklıdır; insülin salınımına bir etki göstermemektedir.  Bu durumda, aşırı fruktoz alımı düşük bir insülin konsantrasyonuna sebep olur bu da leptin seviyesinin azalmasına neden olur. Leptin bir anlamda iştahı kontrol eden bir doygunluk hormonudur. Bu durumda obeziteye giden yolu açmaktadır.

Fruktoz metabolizmasının bir diğer önemli etkisi ise ürik asit seviyesini yükseltme yeteneğidir. Pek çok araştırmada, özelikle yüksek kan basıncına sahip hastalarda, fruktoz tüketiminden sonra plazma ürik asit seviyesinde artış olduğu saptanmıştır. Artan ürik asit seviyesi koroner hastalıklarda bir risk faktörü olabilmektedir.

İlk başlarda fazla üzerinde durulmazken, özellikle son yıllarda hemen bütün tatlı gıdaların bileşimine giren bu tatlandırıcının sağlık üzerine etkisi sorgulanmaya başlanmış ve bu konuda yapılan araştırmaların sayısı artmıştır.

Özetleyecek olursak;  yüksek fruktozlu mısır şurubu ve aşırı fruktoz tüketiminin şişmanlık, koroner hastalıklar, olumsuz metebolik değişimler, plazma trigliserit seviyesinin artması ve hepatik insülin direnci gibi insan sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerle ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır.

Yüksek fruktoz içeren bir diyetin, çeşitli patolojik değişiklikler, oksidatif stres, glikoz intolerans, insülin direnci, tip 2 diyabet, şişmanlık, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklara neden olduğu, hatta zararlı etkisinin beyne kadar gidebildiği bildirilmektedir.

Ayrıca YFMŞ haricinde aşırı sakaroz tüketimi yine aşırı fruktoz alımına neden olacağı için fruktozun YFMŞ için muhtemel riskleri aşırı sakaroz tüketiminde de görülebilir. Bu neden fazla şeker kullanımından uzak durmamaız gerekmektedir.

PEKİ KENDİMİZİ BU ZARARLI ETKİLERDEN NASIL KORURUZ?

Gıda ürünlerinin ambalajlarının üzerinde bulunan içindekiler kısmı bizim için çok önemlidir?

İçindekiler bölümünde;

  • G37 – Glikoz Şurubu (DE-37)
  • G40 – Glikoz Şurubu (DE-40)
  • G58 – Glikoz Şurubu (DE-60)
  • G95 – Glikoz Şurubu(DE min 97)
  • M50 – Yüksek Maltoz Şurubu
  • M38 – Maltoz Şurubu
  • F85 – Fruktoz Şurubu
  • Yüksek Fruktozlu Glikoz Şurubu bu ifadelerden birine rastladığımızda sağlığımız için o ürünü tercih etmemeliyiz.

Yararlanılan Kaynaklar:

Tappy, L., Le, K.A., Tran, C., Paquot, N. 2010. Fructose and metabolic diseases: New findings, new questions. Nutrition 26: 1044–1049.

Ross, A.P., Bartness, T.J., Mielke, J.G., Parent,. M.B. 2009. A high fructose diet impairs spatial memory in male rats. Neurobiology of Learning and Memory, 92: 410–416.


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.