YULAF BESİN İÇERİĞİ-BETA GLUKAN

Yulaf (Avena), bol nişastasından dolayı yetiştirilen tarım bitkisdir. Daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanmaya başlanılmıştır. Yulaf ezmesi, yulaf gevreği, yulaf çorbası, bisküvi ve bebek mamaları yapımında kullanılmaktadır.

Yulaf, doymamış yağ asitleri, proteinler, vitaminler, mineraller ve fitokimyasallar bakımından oldukça yüksek besin değerine sahiptir. Yulaf yüksek beta glukan içeriği ve antioksidan etkisi nedeniyle oldukça dikkat çekmektedir.

Yulafın protin miktarı %13-25 arasında değişmektedir. Protein kepek kısmında daha fazla bulunmakatadır. Yulafın protin değeri yetiştirildiği ortam şartları çeşidine göre değişmektedir. Yapılan bir çalışmada ise yulafın yağ içeriğinin %3-12(%KM) arasında olduğu, tahıllar arasında tam tanede en fazla yağ oranı yulafa ait olduğu bildirilmiştir.

Bu yazımızda yulafta yüksek miktarda bulunan beta-glukandan bahsedeceğiz.

Peki Beta-Glukan Nedir?

Beta-Glukan nişasta olmayan polsikkaritlerden bağışıklık sisteminin destekçisi olarak nitelendirilir.Çözünür posalardan biri olan Beta-Glukan, bağışıklık sistemi üzerindeki bu etkilerinden farklı olarak son yıllarda, insülin direnci, kan şekeri ve kolesterol düşürücü etkisi, hipertansiyon ve obezite ile de ilişkilendirilmektedir. Doğal olarak bitkilerin hücre duvarında, tahıl tohumlarında, bazı fungus, mantar ve bakterilerde bulunur.

Beta-Glukan molekülü yapı olarak çözülebilen ve çözünmez olarak iki formda bulunmaktadır. Tahıllar arasında en çok yulafta (3-8 g/100g) bulunmaktadır.

Gıdalarda  doğal olarak bulunanlar “diyet posası” olarak, besinlere eklenen veya besinlerden izole edilenler ise “işlevsel posa” olarak sınıflandırılmaktadır. Son yıllarda, sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle işlevsel bir besin olan Beta-Glukana olan ilgi giderek artmıştır.

Beta-Glukanın Sağlık Üzerine Etkileri

Beta-Glukanın kan şekeri ve insülin düzeyleri ile kan basıncını düşürücü etkisi, prebiyotik olma özelliği ve alglerde bulunan Beta-Glukanın çözünmez formunun antitümör, immün baskılayıcı ve antiviral aktiviteler sergilediği gösterilmiştir. Doygunluk hissini artırarak vücut ağırlığının kontrolünde de yararlı etkileri bulunmaktadır. Beta -Glukanın faydalarını kullanmak için FDA ve EFSA tarafından “günlük en az 3 g” çözünür yulaf veya arpada bulunan Beta-Glukan tüketimi önerilmektedir.


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.