Zerdeçal ve Kurkuminin Kanıtlanmış Sağlığa Faydalı 5 Yönü

  1. Güçlü Tıbbi Özellikleri olan Biyoaktif Bileşikleri İçerir

Zerdeçal, köriyesarı rengini veren baharattır. Hindistan’da binlerce yıldır baharat ve şifalı bitki olarak kullanılıyor. Son zamanlarda bilim, Kızılderililerin uzun süredir bildiklerini desteklemeye başladı … Zerdeçalın  tıbbi özelliklere sahip bileşikler içerdiği belirlendi. Bu bileşiklerden en önemlisi kurkumindir.

icerdigi-zengin-asitler-mide-sagligi-icin-faydalidir

Kurkumin zerdeçaldaki  ana aktif maddedir. Güçlü anti-inflamatuar etkilere sahiptir ve çok güçlü bir antioksidandır. Bununla birlikte, zerdeçalın curcumin içeriği o kadar yüksek değildir … ağırlıkça yaklaşık% 3’tür. Bu nedenle gıdalarda zerdeçal baharatı kullanarak bu seviyelere ulaşmak çok zor olacaktır. Dolayısıyla, tam etkilerini görmek için önemli miktarlarda kurkumin içeren bir ekstrakt almak gerekir.

Maalesef kurkumin kan dolaşımına çok az emilir. İçinde % 2000 oranında kurkumin emilimini arttıran doğal bir madde olan piperin içeren karabiber ile birlikte tüketilirse daha faydalı olacaktır. Ayrıca kurkumin  yağda çözünebilir, bu nedenle yağlı bir yemekle almanız iyi bir fikir olabilir.

  1. Kurkumin Doğal Bir Anti-inflamatuar Bileşiktir

Akut (kısa süreli) enflamasyon faydalı olmasına rağmen, kronik (uzun vadeli) olduğunda ve vücudun kendi dokularına karşı uygun olmayan bir şekilde konuşlandırıldığında önemli bir sorun haline gelebilir. Artık kronik, düşük seviyeli inflamasyonun hemen hemen her kronik, Batı hastalığında önemli bir rol oynadığına inanılıyor. Buna kalp hastalığı, kanser, metabolik sendrom, Alzheimer da dahildir.

Bu nedenle, kronik inflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilecek herhangi bir şey, bu hastalıkların önlenmesi ve hatta tedavisinde potansiyel bir öneme sahiptir. Kurkuminin kuvvetle anti-inflamatuar olduğu ortaya çıkıyor, bu da bazı anti-inflamatuvar ilaçların etkinliği ile eşleşen çok güçlü bir etkendir.

zerdecal-bunyede-metabolik-orani-arttirarak-hazmi-kolaylastirir

Kurkumin, hücrelerin çekirdeğine giderek iltihap ile ilgili genleri açan bir molekül olan NF-kB’yi bloke eder. NF-kB’nin birçok kronik hastalığında önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Detaylara girmeden (iltihaplanma son derece karmaşıktır) burada önemli olan, kurkuminin iltihaplanmayı moleküler düzeyde savuşturan biyoaktif bir madde olmasıdır.

  1. Zerdaçal Vücudun Antioksidan Kapasitesini Arttırır

Oksidatif hasarın yaşlanmanın ve birçok hastalığın arkasındaki mekanizmalardan biri olduğu düşünülmektedir. Serbest radikaller, eşleştirilmemiş elektronlar içeren oldukça reaktif moleküller içerir. Serbest radikaller yağ asitleri, proteinler veya DNA gibi önemli organik maddelerle reaksiyona girer. Antioksidanların bu kadar faydalı olmasının başlıca nedeni, vücutlarımızı serbest radikallerden korumalarıdır. Kurkumin güçlü antioksidan etkilere sahiptir. Serbest radikalleri tek başına nötralize eder, daha sonra vücudun kendi antioksidan enzimlerini uyarır.

  1. Kalp Hastalıkları Riskini Azaltacak Çeşitli Özellikelere Sahiptir

    kurkumin

Kurkumin, kalp hastalıklarında birçok basamağı tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Belki de kalp rahatsızlığı söz konusu olduğunda kukumin’in başlıca yararı, kan damarlarının astarı olan endotelin işlevini geliştirmesidir. Kurkumin, kalp hastalığında rol oynadığı bilinen çeşitli faktörlere faydalı etkileri vardır. Endotelin işlevini geliştirir ve güçlü bir anti-inflamatuar ajan ve antioksidandır.

  1. Alzheimer Hastalığını Önlenmesinde ve Tedavisinde Faydalı Olabilir

Alzheimer hastalığı dünyadaki en yaygın görülen nörodejeneratif hastalıktır . Ne yazık ki, Alzheimer için henüz iyi bir tedavi mevcut değil. Bu nedenle, ilk etapta görünmesini engellemek son derece önemlidir. Kurkuminin kan-beyin bariyerini aştığı gösterilmiştir. Alzheimer hastalığında inflamasyon ve oksidatif hasarın rol oynadığı bilinmektedir. Bilindiği gibi, kurkuminin her ikisinde de faydalı etkileri vardır.

Alzheimer hastalığının en önemli özelliklerinden biri de amiloid plaklar olarak adlandırılan protein yumrularının birikimi. Çalışmalar, kurkuminin bu plakların temizlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kurkumin gerçekten Alzheimer hastalığının progresyonunu yavaşlatabilir veya tersine çevirebilir mi gerektiği gibi araştırılmalıdır.

  • Tabii ki her zaman söylediğimiz gibi aşırı kullanımında bazı zararlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ülser ve reflü gibi rahatsızlıkları ve kanama hastalıkları bulunan kişilerin kullanmaması gerekmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar:


3 yorum var

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.